Szybkość ładowania stron WordPressa.

Udostępnij innym na:

Szybkość ładowania stron ma znaczenie – czyli jak przyśpieszyć WordPressa

Autor: Roberto Daws

 

Jednym z głównych czynników wpływających na to czy dany użytkownik zdecyduje się wejśc na daną stronę www jest szybkość ładowania witryny. W tym artykule podpowiadamy jak zoptymalizować pod tym kątem strony bazujace na WordPressie.

 

Czy zdarzyło wam się zrezygnować z odwiedzenia danej strony www ponieważ zbyt wolno się ładowała? Z całą pewnością odpowiedź na to pytanie brzmi – tak. Jest to jedna z najczęstszych przyczyn dlaczego użytkownicy internetu rezygnują z wizyty w danym serwisie www. Obecnie jedną z najpopularniejszych platform na których tworzone są strony www czy też blogi to WordPress . W tym artykule podpowiemy jak zoptymalizować strony oparte właśnie na tej platformie aby ładowały się znacznie szybciej.

Jak zatem ugryźć temat optymalizacji strony? Na samym początku dobrze jest przeanalizować funkcjonalność naszego szablonu strony i sprawdzić zainstalowane na serwerze wtyczki. Może zdarzy się, że niektóre z nich dublują się funkcjonalnością i będzie można części z nich zwyczajnie się pozbyć. Warto też usunąć wszystkie te wtyczki których już z jakiś względów nie używamy. W końcu każda jedna wtyczka to dodatkowe pliki które obciążają niepotrzebnie zasoby serwera.

Warto też przyjrzeć się liczbie zainstalowanych na stronie szablonów. Również te z nich które nie są już potrzebne warto usunąć na zawsze.

Inną czynnością która pomoże w przyśpieszeniu strony jest instalacja wtyczki cache. Otóż każdorazowo gdy tylko ktoś odwiedza naszą stronę www WordPress tworzy specjalny plik w którym generowany jest wygląd naszej strony. Szablony jednak zawierają dużą ilość plików typu CSS czy też JavaScript i to wszystko wpływa na czas tworzenia owego pliku. W przypadku słabszych serwerów może to znacząco wpłynąć na czas wczytywania strony.  W celu przyśpieszenia tego procesu należy więc zainstalować wtyczkę taką jak W3 Total Cache lub WP Super Cache. Dzięki nim generowany jest plik HTML który będzie od razu odczytywany po wejściu użytkownika na stronę.

Kolejnym elementem który ma znaczący wpływ na szybkość działania strony jest baza danych. Po usunięciu wtyczek i niepotrzebnych szablonów warto też przeglądnąć bazę danych i usunąć z niej niepotrzebne już wpisy tak aby nie obciążały one niepotrzebnie zasobów serwera. W tym celu pomocna może być wtyczka Optimize Databaze która wyczyści bazę danych z niepotrzebnych lub niedziałających już tabel i informacji.

Na sam koniec nie zapomnijcie o dostosowaniu rozmiaru grafik na stronie. Nie przesadzajcie z wielkością plików graficznych ponieważ nawet przy coraz to większych prędkościach łączy internetowych mogą on znacząco wpłynąć na ładowanie się strony www.

Jeżeli uważacie jednak, że sami nie jesteście w stanie poradzić sobie z przyśpieszeniem waszej strony www to warto rozważyć skorzystanie z pomocy firm zewnętrznych.


Roberto Daws – E-prom pozycjonowanie stron www

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge