Jak założyć bloga? W tym wpisie podzielę się z wami podstawową wiedzą przy zakładaniu pierwszego bloga. Kilka dni po założeniu swojego pierwszego bloga, parę osób pytało się jak, to zrobiłem, że tak szybko go stworzyłem i nadałem mu życie ;). Dodatkowo dosyć szybko został „dźwignięty” w wynikach wyszukiwania wujka GOOGLE, co mnie też zaskoczyło 😉 Na ranking Alexa oczywiście jeszcze za wcześnie 🙂 Ale do tematu.

Ok jeśli chcecie się dowiedzieć jak założyć bloga, to najpierw zacznijmy od samego początku, czyli od kupna domeny, serwera, połączenia domeny z serwerem i ustawienia DNS domeny. Groźnie brzmi ale to bajecznie proste.

Jak założyć blogaSprawy prowadzenia strony tematycznej, bloga, czyli m.in. instalacji odpowiednich wtyczek WordPress i dobierania fraz kluczowych, optymalizacje SEO, to w przyszłych wpisach. Instalacja samego bloga, a późniejsze nadanie mu życia, to dwie różne sprawy. Zaczniemy od zakupów potrzebnych rzeczy do samego założenia. Więc dla początkujących powędrujemy na sam początek procesu zakładania bloga. Zaczynamy! 😉

Jak założyć bloga – zakup DOMENY.

Pierwsze co, to zastanów się najpierw jaką nazwę ma mieć Twój blog. Dokładnie jaki adres ma posiadać Twój nowy blog www.TwojaNazwa.pl. Jeśli jesteś w Polsce i chcesz mieć polskiego bloga dla polskich odbiorców, to lepiej jak zarejestrujesz nazwę na końcówkę pl. Zawsze lepiej się patrzy 😉

Nazwa powinna być jak najkrótsza i odzwierciedlać tematykę strony, chociaż nie zawsze 😉 Tak jest w moim przypadku Zalol.pl , to nazwa bardziej nawiązująca do śmiesznej sytuacji 😉 Druga sprawa, to taka, że wiele krótkich i tematycznych nazw jest już zajęta i pole popisu się kurczy. Trzeba wtedy szukać innej podobnej nazwy, dwuwyrazowej lub z jakimś znakiem w nazwie np. z kropką. Kombinacji jest wiele, ważne aby była dla Ciebie odpowiednia, a jednocześnie nie zbyt skomplikowana do wymówienia.

Do stwierdzenia czy dana domena jest wolna i późniejszej jej rejestracji służ serwis Domeny.tv. Poniżej masz odnośnik do strony:
Profesjonalna rejestracja domen polskich i globalnych.

Tam po prostu wpisujesz wybraną nazwę i w wynikach masz odpowiedź czy domena jest wolna czy zajęta. Jeśli zajęta, to wyskakują Ci podobne wolne propozycje domeny. Jeśli znalazłeś wolną domenę i Ci odpowiada ewentualne rozszerzenie, to rejestrujesz ją i opłacasz ważność na rok czasu lub dłużej. Są to śmieszne kwoty. Kilkanaście złotych.

Jak założyć bloga – zakup SERWERA.

Po tym etapie stajesz się właścicielem domeny. Drugi etap, to kupno kawałka serwera i połączenie domeny z serwerem aby zainstalować bloga. Serwer jest miejscem, czyli pojemnością na której będzie zawartość całego bloga. Wszystkie treści, szablony i funkcjonalności przyszłego bloga będą osadzone na serwerze.

Stronę na której można zamówić dobry serwer, to:  Serwer Ehost.pl.  Klikasz i wybierasz podstawowy, najtańszy pakiet. Na Twój pierwszy blog, to w zupełności wystarczy pakiet START. Koszt to około 60zł na rok. To cały wydatek, na domenę i serwer. Równowartość dobrej flachy i paczki fajek 😉 Prawda że znośnie? 😉

Po wykonaniu tych dwóch etapów i opłaceniu usług, czas zalogować się do serwera Ehost.pl. Wszystkie dane, linki do panelu ehosta otrzymasz na swojego e-maila i tam będziesz miał link do swojego panelu klienta. Zaloguj się do panelu serwera i na stronie głównej masz obszar taki jak DOMENY. Klikasz na Zaparkowane domeny:

Łączenie domeny z serwerem.

Wchodzisz w zakładkę „Zaparkowane domeny” i dodajesz do katalogu swoją kupioną domenę. Wklejasz cały link i klikasz DODAJ DOMENĘ. W ten sposób połączyłeś domenę z serwerem i pozostaje ustawić tylko delegację domeny, czyli DNS dla zakupionej domeny. W tym celu wchodzisz z powrotem do swojego panelu Klienta lecz tym razem do Domeny.tv i na swojej liście domen po tabelą jest opcja aby wybrać DNS dla ehosta 😉 Tak jak na obrazku poniżej:

Ustawienie DNS

Wybierasz DNS’y dla ehost, czyli ns1.ehost.pl ns2.ehost.pl. Jak to wszystko ogarniesz, to teraz pozostało poczekać około 24 godziny na przekierowanie DNS i mamy podpięte wszystko na całość.

Teraz ostatni krok aby aby zainstalować bloga na serwerze pod naszą domeną, to wchodzimy ponownie na ehost do naszego panelu i zjeżdżamy paskiem na dół do działu GOTOWE SKRYPTY PHP i wchodzimy do instalatora WordPress. Tak jak na obrazku:

Klikasz na WordPress i potem klikasz niebieski przycisk instaluj. Oczywiście na swojej zakupionej domenie instalujesz WordPress, wybierając w rozwijalnym pasku formularza swoją zaparkowaną domenę. Uważaj aby wybrać swoją domenę, a nie subdomenę z przedrostkiem ehost 😉 Pole „wybierz protokół” zostawiasz http://  i  ustalasz hasło do panelu administracyjnego, nazwę użytkownika, swój email do wysłania potwierdzenia no i INSTAL 😉 Gratulacje! 😉

Oczywiście zostawiasz język polski i ustawiasz dowolny dostępny szablon. Może być byle jaki, bo w każdej chwili możesz w panelu administracyjnym go zmienić na inny lub nawet wgrać na serwer swój własny ściągnięty ze strony z szablonami WordPress. Po instalacji czekasz kilka chwil i możesz wejść w przeglądarce na swój adres przyszłego bloga i wyświetli Ci się magiczny napis „My WordPress Blog”

Jak założyć bloga i nadać funkcjonalności…

Teraz masz już grunt pod swojego wymarzonego bloga tematycznego 😉 To dopiero początek. Do w pełni funkcjonującego bloga jeszcze daleka droga. Generalnie musisz mieć na niego pomysł. Co ma sobą reprezentować i czym chcesz się podzielić z innymi. Własny blog, to fajna sprawa. Ludzie widzą że masz pasję i o tym piszesz na swojej stronie. Ocenią, że jesteś inteligentny i potrafisz prowadzić samodzielnie bloga 😉 Niezła frajda 😉 Polecam.

Jeśli masz z czymś problem na jakimś etapie, daj znać w komentarzu. W przyszłych wpisach zajmiemy się instalacją potrzebnych wtyczek bez których Twój blog będzie „martwy”. Najważniejsze są ustawienia i jedna niezbędna wtyczka aby wyszukiwarka GOOGLE indeksowała Twoją świeżą witrynę po wybranymi frazami kluczowymi. Wszystko po kolei w następnych wpisach.

Jeśli pomogłem Ci w rozwiązaniu problemu i teraz wiesz od czego zacząć zapraszam w kolejnych wpisów i zapisania się na moją listę w której dostaniesz na maila darmowe szkolenie z online marketingu podczas którego już możesz zarobić pierwsze pieniądze. Szkoląc się wykonujesz etapy, które Ci wysyłam prosto na maila i efektem tego są pierwsze zarobione pieniądze nawet do 1600 zł.

Link do tajnej listy: TAJNA LISTA

Pozdrawiam.

 

 

Komentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.